Przebita opona to poważny problem, który uniemożliwia dalszą bezpieczną jazdę. Na takie wypadki zawsze warto mieć ze sobą koło zapasowe.
Regularna wymiana opon jest konieczna, aby uniknąć zużycia. Opony najlepiej wymienić po około 25 tysiącach kilometrów. Choć wydaje się, że to dużo, to tylko nieco ponad połowa żywotności większości opon.
Należy również wymieniać opony w zależności od pory roku. Wymiana opon na zimowe jest konieczna, gdy na drodze pojawia się śnieg i gołoledź. Opony zimowe różnią się rozkładem rowków, grubością, odpornością na różne warunki atmosferyczne.
Wymiana opon na letnie
Dla ogumienia letniego będą to głównie zachowanie na suchej i mokrej nawierzchni, warunkujące bezpieczeństwo podczas podróży latem.
Opony letnie zapewniają dobrą przyczepność na suchej i gorącej nawierzchni oraz doskonałe odprowadzanie wody z opon podczas deszczu. Na mokrej nawierzchni droga hamowania się wydłuża, dlatego dobrej jakości opony to kluczowy element bezpieczeństwa na drodze.
Letnie opony mają rowki skierowane na zewnątrz, dzięki temu woda nie zatrzymuje się między oponą a podłożem.
Wymiana opon na zimowe
Zmiana opon na zimowe jest równie istotna, jak zmiana opon na letnie. Ogumienie zimowe do samochodu posiada bardziej chropowatą strukturę, aby zapewnić lepszy kontakt z podłożem na śliskiej drodze. Specjalny materiał odporny jest na niskie temperatury.
Opony zimowe vs opony letnie
Kiedy należy wymienić opony?
- Na zimę
- Na lato
- Gdy są uszkodzone
- Gdy są zużyte
Producenci opon rekomendują wymianę opon na zimowe, gdy temperatura na zewnątrz wynosi plus 7 stopni. Jednak gdy przy tej temperaturze nawierzchnia jest sucha, lepiej sprawdzą się opony letnie. Kiedy zatem wymienić opony? Najważniejsze jest dostosowanie opon do pogody, która każdego roku w danym miesiącu może być inna – opony letnie należy wymienić na zimowe przed pierwszym śniegiem czy gołoledzią.
Warto jest kontrolować stan opon przed dłuższą podróżą, aby mieć pewność, że ten kluczowy element jest sprawny i nie będzie stwarzał problemów na trasie.
Na co zwrócić uwagę przy wymianie opon?
Gdy udamy się do stacji kontroli pojazdów w celu wymiany opon warto, aby mechanik sprawdził, czy opony zużywają się równomiernie oraz, czy ich zużycie nie wyklucza dalsze korzystanie z nich w przyszłym sezonie. Jeżeli pracownik stacji zauważy nierównomierne zużywanie się opon, powinien dodatkowo sprawdzić ustawienie geometrii zawieszenia. Możliwe, że będzie ono wymagało naprawy. Jeśli po wymianie opon koła piszczą nawet na łagodnych zakrętach i/lub auto ściąga na bok, koniecznie należy skorygować geometrię zawieszenia.
Gdzie wymienić opony?
Sezonowo w wielu małych warsztatach czy u prywatnych mechaników jest możliwość wymiany opon. Jednak uczulamy na jakość wykonywanej usługi. Wbrew pozorom prawidłowe ustawienie geometrii nie wszędzie przebiega tak samo i jest wykonywane prawidłowo. Wiele modeli samochodów, w celu odpowiedniego ustawienia zawieszenia, należy zbadać je po odpowiednim obciążeniu. Niestety większość mechaników tego nie robi.
Ważne jest również, aby nowo założone opony dobrze wyważyć, czego nie zrobi się w przydomowym warsztacie.
Niejednokrotnie przyjeżdżają do nas klienci, którzy mieli zerwane stopki opony. Do tego rodzaju uszkodzenia dochodzi przy nieumiejętnej pracy przy wymianie opon, a jest to usterka niewidoczna dla klienta, ponieważ jest zakryta pod felgą. Z takiej opony będzie schodziło powietrze. W najgorszym przypadku może ona zostać rozerwana w trakcie jazdy.
Dlatego nie warto oszczędzać na wymianie opon ani na żadnych naprawach przeprowadzanych w samochodzie.
Aby dokonać wymiany opon i mieć gwarancję dobrze przeprowadzonej pracy, wybierz autoryzowaną stację kontroli pojazdów, która posiada doświadczenie i wiedzę z zakresu mechaniki aut i poza wymianą opon sprawdzi również geometrię kół, ciśnienie w oponach i zużycie opon. Bezpieczeństwo jest najważniejsze.