Stacja kontroli pojazdów Warszawa – SKPpoleczki11

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają?

kontrolki w samochodzie

Każdy kierowca prawdopodobnie spotkał się z sytuacją, gdzie na tablicy rozdzielczej zapaliła się tajemnicza lampka. Wiele osób prowadzących pojazdy mogą być zaniepokojone pojawieniem się kontrolki, zwłaszcza gdy nie zna się ich znaczenia. Z tego artykułu dowiesz się, co oznaczają poszczególne kontrolki i jak zareagować w sytuacji, gdy się pojawią.

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Kontrolki w aucie dzielimy na kilka podstawowych rodzajów – głównie ze względu na typy przekazywanych informacji. Istotne jest to, aby rozróżniać ich podstawowe kolory. Standardem są takie barwy kontrolek, jak:

 • Czerwone kontrolki w aucie – ostrzegają przed groźniejszymi usterkami lub zagrożeniami na drodze. Po ich pojawieniu się najlepiej zatrzymać bezzwłocznie pojazd i nie kontynuować dalszej jazdy. W wielu przypadkach potrzebne będzie też wezwanie pomocy drogowej w celu usunięcia awarii. Nigdy nie można ich bagatelizować!
 • Pomarańczowe kontrolki  – pełnią funkcję ostrzegawczą. Podpowiadają o ewentualnych usterkach, które prawdopodobnie nie wpłyną na bezpieczeństwo pojazdu i można z nimi kontynuować dalszą jazdę. Warto jednak w najbliższym czasie skontrolować ich znaczenie. Jedną z najpopularniejszych kontrolek w tej kategorii jest Check Engine (ikonka silnika), który oznacza wiele problemów z silnikiem lub układem elektroniki auta.
 • Zielone kontrolki w aucie – to sygnały informacyjne o działaniu niektórych funkcji pojazdów, nigdy nie oznaczają niczego groźnego. Zielona kontrolka w samochodzie ma jedynie za zadanie informować kierowcę, np. o włączonych światłach postojowych.

 

  Kontrolka informacyjna – można kontynuować jazdę

  zielone_kontrolki_w_samochodzie

  Zielona kontrolka informuje kierowcę o włączonych funkcjach w samochodzie. Pomagają określić na przykład czy światła są włączone. Tego rodzaju lampki nie stanowią problemu i nie należy się nimi niepokoić.

  Kontrolka ostrzegawcza – mogą sygnalizować kłopot, jednak wymagają kontroli w stacji kontroli pojazdów

  pomaranczowe_kontrolki_w_samochodzie

  Gdy w aucie pojawi się kontrolka w kolorze pomarańczowym, należy zdiagnozować problem. Niski poziom ciśnienia w oponach czy rezerwa paliwa to kłopot, który zostanie rozwiązany po wizycie na najbliższej stacji benzynowej – wówczas kontrolka zgaśnie. Niektóre kontrolki takie jak:

  • Awaria systemu stabilizacji toru jazdy ESP,
  • Uszkodzenie skrzyni biegów,
  • Awaria systemy wtrysku,
  • Awaria świateł zewnętrznych,

  wymagają niezwłocznej wizyty w stacji kontroli pojazdów. Dalsza jazda jest możliwa, w celu dojechania do najbliższej stacji diagnostycznej.

  Jaka kontrolka w samochodzie jest groźna i nie wolno jej ignorować?

  Najgroźniejsza w przypadku wielu pojazdów jest zawsze czerwona kontrolka w samochodzie. Ta może występować w wielu postaciach – niektóre oznaczają uszkodzenie układu hamulcowego, awarię elektroniki, zużyte klocki hamulcowe czy wysoką temperaturę płynu chłodniczego. Większość czerwonych kontrolek oznacza spore problemy, które uniemożliwiają kontynuowanie jazdy. Wyjątkiem jest kontrolka w samochodzie dotycząca hamulca ręcznego – mimo iż jest czerwona, to nie stanowi problemu. Wystarczy zwolnić hamulec ręczny i można rozpocząć jazdę. Są jednak kontrolki, które dyskwalifikują z dalszej jazdy. Poniżej znajduje się tabelka z opisem znaczenia poszczególnych kontrolek alarmowych wraz z nazwą i rekomendacją, jak należy na nią zareagować.

  Kontrolka alarmowa – dalsza jazda może być niebezpieczna

  czerwone_kontrolki_w_samochodzie

   

  Kontrolka w samochodzie – zielona, pomarańczowa czy nawet czerwona, to nie powód do paniki. W razie pojawienia się problemu należy zachować spokój i zweryfikować jego przyczynę. Jeżeli nie jesteś w stanie sam/a zdiagnozować kłopotu z samochodem – wezwij pomoc drogową. Pamiętaj, że czerwone kontrolki uniemożliwiają dalszą, bezpieczną jazdę. Znajomość znaczenia poszczególnych lampek w samochodzie jest bardzo pomocne. Aby zminimalizować ryzyko pojawiania się  usterek w samochodzie, ważne są regularne przeglądy okresowe.