Stacja kontroli pojazdów Warszawa – SKPpoleczki11

Pisk podczas hamowania – Jak dobrać tarcze i klocki hamulcowe?

Pisk podczas hamowania

Masz własny samochód i nadszedł czas na wymianę klocków hamulcowych? A może kontrolki w aucie sygnalizują, że tarcze hamulcowe wymagają już wymiany na nowe? W tym celu należy udać się do stacji kontroli pojazdów, aby specjalista ocenił poziom ich zużycia. Sprawne hamulce w samochodzie to podstawa bezpieczeństwa, dlatego konieczna jest ich regularna kontrola. Wymiana kolców hamulcowych powinna odbywać się regularnie.

Klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe to dwa najważniejsze elementy układu hamulcowego. Klocki hamulcowe znajdują się między zaciskiem a tarczą i wytwarzają tarcie, które spowalnia obrót koła. Tarcze hamulcowe znajdują się na zewnątrz tarczy i rozpraszają ciepło wytwarzane przez tarcie klocków hamulcowych. Zarówno klocki hamulcowe, jak i tarcze hamulcowe zużywają się z biegiem czasu, dlatego ważne jest regularne sprawdzanie ich stanu i wymiana w razie potrzeby.

Pisk podczas hamowania – co to oznacza?

Kiedy naciśniesz pedał hamulca, hamulce Twojego samochodu powinny zareagować płynnie i konsekwentnie. Jeśli podczas zatrzymywania się, słyszysz pisk, może to oznaczać, że klocki hamulcowe się zużywają i należy je wymienić.

zuzyte klocki hamulcowe
Zużyte klocki hamulcowe

 

Jeśli Twoje hamulce piszczą tylko rano, gdy zaczynasz jazdę, prawdopodobnie jest to spowodowane wilgocią na klockach hamulcowych. Po krótkim czasie wilgoć odparuje i skrzypienie ustanie.

Jeżeli podczas zatrzymywania się hamulce piszczą, może to oznaczać, że klocki hamulcowe są nadmiernie zużyte i należy je natychmiast wymienić. Kontynuowanie jazdy ze zużytymi klockami hamulcowymi może spowodować uszkodzenie tarcz, co będzie znacznie droższe w naprawie.

Podstawowa kwestia to właściwy dobór klocków hamulcowych do rodzaju zacisków, a także stylu jazdy. Jeśli podróżujesz z dużymi prędkościami, lepiej wybrać klocki i tarcze hamulcowe topowych marek. Będziesz mieć pewność, że poziom Twojego bezpieczeństwa jest odpowiedni a w razie konieczności nagłego hamowania, hamulce spełnią swoją funkcję.

 Klocki hamulcowe a piszczące hamulce – jak dobrać odpowiednie klocki?

Piszczące hamulce mogą być konsekwencją dostania się piasku między tarczę a klocek. Przy klockach hamulcowych znajduje się blaszka, która piszczy w momencie, gdy kończy się okładzina ścierna. W takiej sytuacji należy jak najszybciej dokonać niezbędnych napraw.

Piszczenie hamulców może być spowodowane nie tylko zużyciem tarcz lub klocków, ale także ich błędnego dopasowania. Takie skutki powoduje też wybór niskiej jakości podzespołów dla układu hamulcowego lub niekompetencja mechanika. Im wyższa jakość części zamiennych, tym wyższa też cena.  Jednak jest to inwestycja w bezpieczeństwo, dlatego nie warto tu szukać oszczędności. W celu wymiany czy kontroli stanu klocków hamulcowych należy udać się do stacji kontroli pojazdów takiej jak nasza.

Tarcze hamulcowe – czy wybór odpowiednich tarcz do auta jest trudny?

Jeśli chcesz dobrać właściwe tarcze hamulcowe do swojego auta, koniecznie musisz uwzględnić minimalną i maksymalną grubość tarczy podawanej przez producenta pojazdu. Kupując zbyt cienki materiał, droga hamowania znacznie się wydłuży, natomiast zbyt grube tarcze hamulcowe mogą powodować nieprawidłową pracę całego układu. Najpopularniejsze tarcze to głównie: wentylowane, nacinane i nawiercane, a także monolityczne (najchętniej wybierane przez użytkowników aut oraz producentów). W celu doboru odpowiednich komponentów najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Nasi specjaliści chętnie pomogą!

Podsumowując – kiedy nadchodzi czas na nowe klocki hamulcowe lub tarcze, koniecznie zastosuj się do powyższych wskazówek i wybierz odpowiednie części eksploatacyjne do swojego auta. To podstawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy.